Zostań w domu – czytaj książki


Niestety przez jakiś czas biblioteka szkolna będzie zamknięta. Zostańcie w domu i czytajcie książki – te z własnej biblioteczki oraz on-line.
Oto listy, które otrzymaliśmy od naszych Pań pracujących w szkolnej bibliotece –

Drodzy czytelnicy,

czas spędzony w domu może być przyjemny. Z książkami nie będziesz się nudzić. Darmowa klasyka, darmowe nowości i bestsellery – dzięki tym pięciu linkom czekają Was długie godziny czytania w domowym zaciszu.

  1. Legimi – Legimi udostępniło listę młodzieżowych nowości, z której możecie za darmo pobrać wybraną z nich. Wystarczy, że wpiszecie tutaj kod “czytamy”: https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/
    Osobiście korzystam z płatnego abonamentu Legimi na co dzień, więc ebooków nigdy mi nie brakuje. Polecam!
  2. Empik udostępnia swoją ofertę Premium za darmo na dwa miesiące – w tym dostęp do tysięcy ebooków i audiobooków. Jeżeli nie chcecie kontynuować subskrypcji, pamiętajcie, by odłączyć kartę płatniczą przed upływem dwóch miesięcy. Kupon promocyjny otrzymacie tutaj: https://www.empik.com/czas-w-domu
  3. Wolne lektury– Wolne lektury oferują dostęp do tysięcy książek i utworów – takich, do których wygasły już majątkowe prawa autorskie. Żeby nie pogubić się w ich bogatej ofercie i znaleźć coś dla siebie wśród klasycznych utworów możecie sprawdzić moje propozycje: 5 książek, które przeczytasz za darmo – teraz oraz 5 książek, które przeczytasz za darmo #2.
  4. Wikiźródła– kolejne miejsce z dziełami z domeny publicznej. W Wikiźródłach znajdziecie między innymi “Rozmyślania” Marka Aureliusza, które polecam. Życiowe lekcje wyciągnięte z tej książki zanotowałam we wpisie 5 lifehacków od Marka Aureliusza.
  5. Gutenberg – miejsce z tysiącami ebooków… po angielsku. Świetny sposób, żeby poćwiczyć język obcy albo zapoznać się z tekstem niedostępnym po polsku. Dzięki temu portalowi zapoznałam się z najpopularniejszą spisaną wersją francuskiej baśni ludowej o “Pięknej i bestii”.

Na najbliższe tygodnie polecamy nowości wydawnicze 2020 r. dla nauczycieli i rodziców


Drodzy czytelnicy szkolnej biblioteki,

Trudne zmiany zmuszają nas do komunikowania się drogą elektroniczną. Mając na uwadze potrzebę pogłębiania wiedzy i czytania lektur, przekazuję Wam drodzy czytelnicy strony internetowe, na których możecie przeczytać lektury w formacie PDF:

  • Serwis „Wolne Lektury”, biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo – https://wolnelektury.pl
  • https://lektury.gov.pl/ – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur,
  • „Wikipedia” – zbiory otwarte

Jednocześnie zachęcam Was, aby książka stała się sposobem na mile spędzony czas. Czytanie jest dobrym lekarstwem na stres i nudę. Polecam propozycje powieści, z którymi przeżyjecie głębokie przyjaźnie oraz ciekawe przygody.

———–> Nasze propozycje dla klas 5-8 <——–

  1. MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ

—–> Książka „Gwiazd naszych wina”, autor: John Green

Książka ukazuje młodych ludzi walczących z chorobą takimi, jacy naprawdę są. Bohaterka nieustannie toczy walkę z sobą samą, chorobą i otoczeniem. Odnosi małe sukcesy, jednak równie często przegrywa. Wzruszająca literatura dla nastolatków.

2. FANTASTYKA

—–> książka „Czerwona królowa”, autorka: Victoria Aveyar

Akcja książki jest dynamiczna. To historia o ludziach i nieludziach. Nikt nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły. Każdy z nich ma jakieś uczucia, ukryte pod maską obojętności.

—–> książka „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender”, autor: Leslye Walton

Jeżeli lubicie emocjonalne książki, to właśnie jest ta. To powieść o nadzwyczajnej dziewczynie i emocjach, których czasami należy się bać.

3. DETEKTYWISTYCZNE

—–> książka „Szklane dzieci”, autorka: Kristina Ohlsson

„kto wyjeżdża bez książek” – ta myśl tkwiła w głowie dwunastolatki – bohaterki książki, która przeprowadza się z mamą do nowego domu. Przeprowadzka to konsekwencja trudnej do zaakceptowania dla dziewczynki i jej mamy zmiany, która nastąpiła w ich życiu.

4. POWIEŚCI HISTORYCZNE

—–> książka „Teatr niewidzialnych dzieci”, autor: Marcin Szczygielski

Książka opowiedziana przez jedenastoletniego narratora Michała. Michał mieszkaniec domów dziecka opowiada o swoim życiu. Jego rodzice zginęli w wypadku autobusowym. Pokazana historia dzieje się w latach osiemdziesiątych.

 —–> książka „Złodziejka książek”, autor: Markus  Zusak

Liesel matka dziewczynki chcąc uratować swoje dzieci decyduje oddać się je pod opiekę rodzinie zastępczej. Jednak chłopiec umiera podczas podróży  w zatłoczonym pociągu. Wzruszająca historia o tragedii II wojny światowej. Autor przedstawia fakty historyczne Holokaustu w sposób przystosowany do odbioru dzieci.

Fragmenty naszych propozycji możecie wysłuchać na stronie internetowej  audioteka , a wszystkie propozycje są dostępne w szkolnej bibliotece.

Szukaj: Google – audioteka – pobierz e-książka

———————> Propozycje dla młodszych dzieci   <————–

  1. CZYSTA ZABAWA

—-> „Opowiadania do chichotania” autor: Renata Piątkowska

Zabawne i pełne wdzięku opowiadania o codziennych sprawach, które widziane oczyma dziecka nabierają nieoczekiwanych kolorów…

—-> „13-piętrowy domek na drzewie”, autor: Andy Grifith

Jest to pierwsza książka z serii sześciu o podobnych tytułach. Mały czytelnik ma tu wstęp wolny do „najfajniejszego domku na świecie”, znajdziecie tam kręgielnie i oczko wodne pełne rekinów….

—-> „Biuro detektywistyczne Lasego i Mai”, autor: Martin Widmark, Helena Wilis

To seria wielu książek rozpoczynających swoje tytuły od słowa: TAJEMNICA… (np. Tajemnica szafranu, Tajemnica meczu, Tajemnica szpitala itp.).Pozycje te  od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą z list bestsellerów. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

2. DETEKTYWISTYCZNE

—–> „Biuro detektywistyczne; dziurka od klucza”, autor: Renata Piątkowska

Dzieci od zawsze lubią zagadki! Niestraszny im dreszczyk emocji. Takich właśnie wrażeń dostarcza im ta książka, która na końcu zaspakaja rozbudzoną ciekawość.

3. HISTORYCZNE ZBELETRYZOWANE

—-> „Wszystkie moje mamy”, autor: Renata Piątkowska

Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka. Pojawia się tu postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady 2,5 tys. Dzieci. Pięknie pokazana historia, napisana w sposób niezwykle subtelny, przystosowany do odbioru przez małe dziecko.


—-> książka „Asiunia”, autor: Joanna Papuzińska

Historia małej dziewczynki, do której wojna zapukała, gdy ta miała 5 lat. Powoli z życia Asiuni zaczyna znikać jej dotychczasowy świat. Doskonale napisana i wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych.

ŻYCZYMY DUŻO PRZYJEMNOŚCI Z CZYTANIA,
Janina Kwaśniak i Agnieszka Wingrowicz,


powrót
Copyright © Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Przecławiu