Programy


1. „Znajdź właściwe rozwiązanie” – program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów klas piątych. 
Program ten wpisuje się w zadania do realizacji Narodowego Programu Zdrowia  na lata 2009-2015 w  zakresie ochrony zdrowia.

Cele programu: zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej, większenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.



2. „Trzymaj formę!”  – program profilaktyki nadwagi i otyłości dla uczniów klas 5-6 mający na celu  trwałe kształtowanie  prozdrowotnych nawyków wśród uczniów poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Rodzice uczniów wszystkich klas otrzymali na zebraniach książeczki „Otyłość u dzieci” oraz ulotki z zasadami zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Programy realizowane są we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Policach.

Cele programu: zwiększenie świadomości uczestników dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, pogłębienie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka, kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną,  dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.

 

3. „Bezpieczna szkoła”  – wojewódzki  program edukacji w obszarze bezpieczeństwa.

Oto relacja z działań – proszę kliknąć

Cele programu:

Zapoznanie dzieci młodszych i przypomnienie starszym dzieciom, zasad, które pomagają im: bezpiecznie dotrzeć do szkoły i powrócić z lekcji do domu,  bezwypadkowo spędzić ferie zimowe oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomoc.

4. „Od grosika do złotówki” – uczniowie klas trzecich realizują ogólnopolski programu edukacji finansowej dla uczniów klas III szkół podstawowych realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy  we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli.
Cele programu: poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie edukacji finansowej, nabywanie doświadczenia dotyczącego samodzielnego podejmowania decyzji związanej z gospodarowaniem własnymi oszczędnościami oraz poznanie sposobów racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami.
5. „Owoce w szkole”, „Mleko w szkole” – nasza szkoła korzysta z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej. Darmowe owoce i warzywa otrzymują uczniowie klas I – III, a mleko uczniowie kl. 0-6. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
Cel programu: długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

 

 6. „Spójrz inaczej” – program wychowawczo-profilaktyczny dla klas 1-6, opracowany przez zespół psychologów i pedagogów ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki Szkolnej ze Starachowic. Program opiera się na założeniu, że jednym z podstawowych źródeł uzależnień są deficyty rozwoju emocjonalnego oraz zła adaptacja do ról i warunków życiowych.

Obejmuje on treści zgrupowane w czterech blokach tematycznych: uczestnictwo w grupie, postrzeganie siebie i rozumienia swoich uczuć, rozwiązywanie problemów i dbania o zdrowie.

 

 

 

Copyright © Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Przecławiu