Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia 22 kwietnia 2016 r. czterej uczniowie naszej szkoły – Michał Krajniak, Piotr Grzegorzek, Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanym przez Koło Europejskie w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Młodzież poznała wyniki konkursu tuż po weekendzie majowym, 4 maja 2016 r. Wynikało z nich, że Krzysztof Andrulonis zdobył II miejsce w konkursie, Michał Krajniak III miejsce, natomiast pozostali uczniowie naszej szkoły uplasowali się w pierwszej dwudziestce spośród ponad 40 uczestników. Serdeczne gratulacje dla naszych uczniów!

Wręczenie nagród miało szczególny wymiar. Uczestnicy konkursu wzięli udział w zajęciach „Europejskiego Uniwersytetu Latającego”, którego zajęcia odbywały się 10 maja 2016 r., tym razem pod hasłem „Przyszłość Unii Europejskiej”. Zajęcia organizowane były w ramach obchodów Dnia Europy w Białej Szkole w Policach. Obchody rozpoczęły się o godzinie 9:30 zajęciami z animatorem – Katarzyną Górkiewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, partnerem projektu. Uczestnicy odpowiedzieli na kilka pytań, następnie mieli za zadanie ustawić się w kolejności według dnia i miesiąca urodzenia bez używania słów. Dalej obejrzeli krótką prezentację, poświęconą innowacjom w polskim szkolnictwie, wprowadzanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, na koniec natomiast wykonali plakaty, mające na celu przekazać, co sądzą o dalszych losach Unii Europejskiej. Z prac wynikało, że najważniejsza dla młodzieży jest tolerancja, równość wszystkich Europejczyków, otwarte granice i możliwość podejmowania pracy i nauki w każdym kraju Unii Europejskiej. Podnosiły się też głosy, że więzi w ramach Unii należy w coraz większym stopniu pogłębiać. Wiele słów zostało poświęconych referendum czerwcowemu w Wielkiej Brytanii i możliwości tzw. Brexitu. Zdania w tej sprawie były podzielone, choć większość uważała, że kraj ten powinien pozostać w strukturach UE. Chwilę później swoje projekty, poświęcone różnym aspektom działania Unii Europejskiej oraz temu, co ją jeszcze czeka, przedstawili uczniowie – gospodarze z Gimnazjum nr 6 w Policach, a także młodzież ze Szkoły Europejskiej Niemiecko – Polskiego Gimnazjum w Locknitz. W związku z obecnością na sali osób różnych narodowości, językiem technicznym zajęć był język angielski i to przede wszystkim w nim porozumiewali się uczestnicy. Po przedstawieniu prac nadeszła krótka pora na posiłek. Po nim nadszedł czas na prelekcję, wygłoszoną przez dr Jerzego Andrzeja Wojciechowskiego, członka Team Europe. Chwalił on starania młodzieży na rzecz dalszego istnienia Unii Europejskiej i zachęcał do coraz większej aktywności, udzielania się na różnych płaszczyznach i aktywnego działania na rzecz własnego środowiska.

Na zakończenie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie. Fundatorami upominków było Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Miasta Police, Komisja Europejska, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europe Direct Szczecin.

unia eu 2

unia ue 3